DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

kontakt


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

 
 
Plodová voda

Ide o tekutinu, ktorá po celých deväť mesiacov obklopuje vaše dieťatko v delohe, takže je skvele chránené. Nemusíte sa báť ani milovania s partnerom ani bezpečnostných pásov – plodový vak s plodovou vodou je zárukou bezpečí.

 
Vaše dieťatko si v brušku môže zhruba od dvanásteho týždňa cmúľať palček a prehĺtať trebárs plodovou vodu, ktorú späť vylučuje v podobe moču. Avšak nemusíte sa báť, že by mu tím hrozila nejaká infekcia, plodová voda má zázračnou moc – dokáže sa každých 24 hodín vymieňovať a za celé tehotenstvo vyprodukujete ako tehulka zhruba 850 litrov tejto tekutiny! Čo je naozaj dosť, nemyslíte? Medzi neklamný príznak, že už nastal začiatok pôrodu, býva veľmi často práve odtok plodovej vody. Plodový vak (ide o blanitý vak vyplnený plodovou vodou), v ktorom doteraz dieťatko plávalo, praskne a z pochvy začne vytekať čistá tekutina. Kedykoľvek sa to stane, mala by ste vziať tašku a utekať do pôrodnice, aby nedošlo k infekcii – po odtoku plodové vody je obvykle do 24 hodín nutné porodiť. Plodová voda môže začať vytekať už niekoľko hodín pred pôrodnými bolesťami alebo až v ich priebehu.
 
Plodová voda tečie postupne, pretože ju plod doplňuje, tečie priebežne radové po stovkách mililitrov až do pôrodu, nikdy sa nevyprázdni všetka voda naraz. Praskne vám plodová voda doma, môžete mať pocit, že ste sa „pocikala“, ale do pôrodnice stihnete v pohode doraziť.
 
Odtok plodové vody:
Týka sa asi 10 % rodičiek. Dôjde k nemu po prasknutí plodových obalov. Vezmite si vložku a do 2 hodín odíďte do pôrodnice. Otvorom v plodových blanách môže k plodu preniknúť infekcia, preto je nutné neotáľať a odísť do nemocnice čo najskôr. Odtok plodové vody nebolí a odteká „len“ predná plodová voda.
 Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.