DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

kontakt


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.


 
Ako otehotnieť je v posledných rokoch pre viac párov veľký problém. Väčšina párov sa pokúša praktizovať plánované rodičovstvo, čo znamená počať bábätko vtedy, keď sú na to najvhodnejšie podmienky.
Pred tým ako sa žena rozhodne otehotnieť, je potrebné, aby sa psychicky ale aj fyzicky na tehotenstvo pripravila. Obyčajne pred otehotnením ženy berú antikoncepciu, aby príchod svojho dieťaťa potom mohli naplánovať. Antikoncepciu je potrebné vysadiť a počkať nejaký čas, kým prestane antikoncepcia účinkovať. Bežne doporučená doba od vysadenia antikoncepcie je 2. až 3. mesiace.
Ženy by sa mali na tehotenstvo pripravovať aspoň pol roka. Mali by dodržiavať zásady zdravej výživy a životného štýlu. Je dôležité, aby ženy mali dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, relaxácie. Ženy by sa mali zdravo stravovať, prijímať dostatok tekutín a vyhýbať sa alkoholu a cigaretám.
Často sa odporúča, keď žena pred tým, ako sa rozhodne otehotnieť, absolvuje lekársku prehliadku u svojho gynekológa a obvodného lekára. Ak trpí na nejaká ochorenie, je potrebné o tom lekára informovať a prebrať s ním možné riziká.
Je vhodné, ak chcete otehotnieť, aby ste mali pohlavný styk v tzv. ovulačnom období. Ovulačné obdobie prichádza uprostred menštruačného cyklu. Ak váš menštruačný cyklus má napr: 28 dní, tak okolo 14. dňa nastáva ovulácia (uvoľnenie dozretého vajíčka). Vajíčko musí byť oplodnené do 24 hodín po ovulácii. V prípade, že neviete kedy u vás prebieha ovulácia môžete to zistiť meraním bazálnej teploty. Bazálna teplota sa meria ráno po prebudení 3. až 5. minút. Teplomer môžeme zasunúť do pošvy, úst, alebo konečníku (vybrané miesto merania bazálnej teploty potom musíte dodržovať). Bazálna teplota, ktorá je bežne 36,5º C sa 1. až 2. dni pred ovuláciou zníži a následne náhle zvýši a vystúpi o 0,3 až 0,6º C a dosiahne takmer 37º C a to až do 26. dňa cyklu. Ku stanoveniu ovulácie môžete použiť aj močové testy, ktoré sú presnejšie a pohodlnejšie. Vajíčko má životnosť iba okolo 24 hodín, preto je dôležité aby sa počas tejto doby stretlo s partnerovou spermiou. Spermie sú schopné prežiť 2 až 4 dni v cervikálnom moku. Preto sa doporučuje začať skúšať otehotnieť už 2 až 4 dni pred ovuláciou, počas nej a hlavne 24 hodín po ovulácii. Šanca že otehotniete je napriek tomu len 85%.
Nezabudnite, že na bábätko treba dvoch. Zdravé vajíčko od mamy a zdravé spermie od otca. Mužská neplodnosť je viac častá ako sa všeobecne predpokladá. Obzvlášť muži, ktorí požívajú nadmerné množstvo alkoholu majú výrazne znížené množstvo aktívnych spermii. Preto, ak nemôžete otehotnieť po dobu 1 roka, je potrebné vykonať aj analýzu partnerovej spermy. Najčastejšími príčinami infertility (neplodnosti) u žien sú anatomické abnormality. Tieto môžu byť vrodené alebo získane. Získane sú väčšinou výsledkom infekcií pohlavných ciest (kvapavka, chlamýdia, syfilis) alebo sú spôsobené manipuláciami v maternici ako napríklad pri umelom prerušení tehotenstva.



Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.