DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

Úvod
 


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

 

 

 

 

 

 

 


 

Začala sa sezóna vší

 

Nástupom jesene sa zvyšuje výskyt detských vší u škôlkarov, či školákov. Najviac sú ohrozené deti od dvoch do dvanástich rokov. Dostať ich nie je vôbec problém. Stačí ak sa deti dotknú hlavami alebo si vymenia čiapky. Teraz je obdobie keď začíname nosiť bundy, kabáty, šály, čiapky, tak vtedy je to ideálne prostredie pre šírenie vší a samozrejme aj oblečením si to elegantné medzi sebou deti odovzdávajú. Ani sa nenazdajú a parazity preskočia na druhú hlavu. Všiam sa najlepšie darí na teplých miestach, na záhlaví a za ušami, obzvlášť u svetlohlavých detí, pretože vajíčka bývajú často až priesvitné a voľným okom ich nevidieť. Keď si to všimnete hneď, tak treba umyť vlasy, do deväť dni ešte raz to zopakovať. No ale keď si to nevšimnete, môže sa to ťahať aj mesiac. Vší sú už dosť odolné voči šampónom, ktoré bežne dostať v lekárňach, tak treba si poriadne pozrieť a poradiť sa s lekárnikom. Najlepšie je ostrihať vlasy. Ak sa vám zdá toto riešenie príliš radikálne, existujú aj iné. Postavte dieťa pod ostré svetlo a všetky hnidy postupne mechanicky odstráňte. Lekári odporúčajú pravidelné prehliadky vlasov svojich detí, častejšie pranie osobnej i posteľnej bielizne, šálov či čiapok, no a nemali by ste zabúdať na pravidelné čistenie hrebeňov.

 

STV




V tomto článku nenájdete tie vhodné, ale práve naopak, nájdete tu tie, ktorých by sa tehotné a dojčiace mamičky mali vyvarovať. Najlepšie je užívanie byliniek počas tehotenstva konzultovať s lekárom a neexperimentovať. Ak na užívanie byliniek nie sú zvláštne dôvody, je ideálne piť čistú pramenitú vody, stolové vody a riedené šťavy...

 9.Október 2009
Projekt Ovce

Seriál vznikol z iniciatívy eSlovensko o.z. ako súčasť projektu Zodpovedne.sk. Cieľom rozprávok je šírenie osvety o rizikách internetu, mobilov a nových technológií. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí chce seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania sa na internete a dospelých divákov majú rozprávky poučiť a pobaviť.

OVCE.sk je nový slovenský animovaný seriál, ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež. Prvé 4 pilotné časti majú premiéru 8. októbra 2009 a zaoberajú sa témami:

  • Zatajovaný kamarát (Pedofília, grooming),
  • Bez kožušteka (Zverejňovanie erotiky),
  • Netancuj s vlkom (Zneužitie fotografií a videí),
  • Biele ovce (Diskriminácia, rasizmus na internete)

V roku 2010 sa plánuje premiéra ďalších 8 pokračovaní seriálu. Spolu s rozprávkami vznikne aj rovnomenný internetový portál s množstvom poučného a zábavného obsahu pre najmenších OVCE.sk.


22. Augusta 2009
Pitný režim kojacej ženy
Príjem dostatočného množstva tekutín v období kojenia je dôležitý. Predstava, že čím viac tekutín žena vypije, tím viac mlieka bude produkovať mliečna žľaza, je nesprávna. Telo sa dokáže prebytočného množstva vody rýchle zbaviť močom, tzn. že potraviny i tekutiny konzumované vo väčšom množstve nezvyšujú objem materského mlieka. Pokiaľ príde k malému obmedzeniu príjmu tekutín, tiež to nemusí ovplyvniť objem materského mlieka.
Pri veľkom nedostatku tekutín, keď dochádza k dehydratácii matky, sa situácia mení a tvorba mlieka sa znižuje. Je to stav, keď dochádza k zadržovaniu vody ( vyvolanému zvýšenou koncentráciou iontu ) a narušení homeostatickej rovnováhy. Doporučovanou dobou pre pitie je 10 - 15 minút pred očakávaným kojením.
Doporučovaný denný príjem tekutín pre kojacu ženu sa pohybuje od 2,5 do 3,5 l/d. Vhodné je, aby žena pila nízkotučné mlieko, džúsy ( pozor na zvýšený obsah cukrov ), minerálnu alebo kvalitnú pitnu vodu. Na deň by žena mala mať pripravený odmeraný objem týchto tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. Príjem tekutín by mal nastať ešte skôr ako žena pociťuje smäd.


Doporučené tekutiny
V období tehotenstva a kojenia je vhodné dávať prednosť nezávadnej pitnej vode. Vhodné sú stolové vody, minerálne vody, ktoré sú dôležitým zdrojom minerálnych látok (dôležitý je prísun Ca a Mg ). Avšak nedoporučuje sa dlhodobé pitie iba minerálnych vôd.
Vhodné je pitie šípkového čaju, zeleninových ovocných džúsov, ovocných štiav, zeleninových vývarov a príjem chladených ovocných šalátov.
Výborným osviežujúcim nápojom je chladené nízkotučné sladké alebo kyslé mlieko a kokteily z nich pripravené. Pitie mlieka je tiež významné pre jeho vysokú výživovú hodnotu.

Nápoje s obsahom chinínu ( tonik ) majú byť v tehotenstve obmedzené. Nevhodné je pitie alkoholických nápojov a nápojov s obsahom kofeínu.

 
14.Augusta 2009
Aj tehotné ženy musia používať bezpečnostný pás.
Tehotné ženy, ktoré majú pri jazde autom zdravotné problémy pri používaní bezpečnostného pásu, by mali mať o tom doklad od lekára. Potvrdenie od lekára by mali budúce mamičky nosiť pri sebe a pri dopravnej kontrole ho predložiť policajtovi.
Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách musia byť osoby, ktoré sedia na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom, takýmto pásom pripútané. Mnohé testy ukázali, že je to v záujme ochrany života a zdravia osádky motorových vozidiel. Zákon o premávke na pozemných komunikáciách však tehotné ženy ani vo vysokom štádiu tehotenstva nezbavuje povinnosti používať bezpečnostné pásy. Ten totiž dokáže účinne chrániť v prípade dopravnej nehody život nielen ženy, ale i jej ešte nenarodeného dieťaťa.

 
14.Augusta 2009
Ovulačné testy
zisťujú zvýšené množstvo LH hormónu (luteinizačný hormón) v moči a slúžia na predpoveď ovulácie. LH hormón stimuluje uvoľnenie vajíčka z vaječníkov a niekoľko hodín pred ovuláciou sa vylučuje do moču. Pri pozitívnom výsledku testu nastane ovulácia v priebehu 24 - 48 hodín. Obdobie približne dvoch dní pred a jedného dňa po ovulácii je najvhodnejším časom na pohlavný styk, pokiaľ si prajete otehotnieť (tzv. plodné dni).
 
AKO OVULAČNÝ TEST FUNGUJE?
Hladina LH hormónu (luteinizačný hormón), ktorá je v ženskom moči normálne veľmi nízka, sa uprostred menštruačného cyklu výrazne zvyšuje. Zvýšená hladina LH hormónu spustí ovuláciu, t.j. proces, pri ktorom u zdravých žien periodicky dochádza k uvoľneniu vajíčka
z vaječníka. LH testovanie je spoľahlivý spôsob zistenia ovulácie. Ovulácia nastane o 24 - 48 hodín po pozitívnom výsledku testu. Po namočení testovacieho prúžku do vzorky moču dôjde k nasiaknutiu moču cez membránu. Keď hormón LH obsiahnutý vo vzorke moču dosiahne testovaciu oblasť membrány, objaví sa farebná testovacia čiarka. Absencia tejto farebnej
čiarky znamená negatívny výsledok. Na kontrolu funkčnosti testovacieho prúžku slúži farebná kontrolná čiarka, ktorá sa objaví, pokiaľ bol test urobený správne. Testovací prúžok určí nadchádzajúcu ovuláciu s vysokým stupňom spoľahlivosti. Ovulačný test je účinný nástroj, ktorý vám pomôže zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia, pretože určí najvhodnejšie obdobie
pohlavného styku, pri ktorom môže dôjsť k oplodneniu vajíčka. Ovulácia môže byť nepravidelná, keďže môže byť ovplyvnená psychickým stavom, chorobou a ďalšími faktormi vášho života. Preto nemôžete predpokladať, že ovulácia nastane vždy v rovnaký deň
menštruačného cyklu. Odporúča sa testovanie opakovať v každom nasledujúcom menštruačnom cykle.

 
13.August 2009
Voda pre kojencov
U novorodenca tvorí voda asi tri štvrtiny hmotnosti. S vekom sa tento pomer zmenšuje. Taktiež látková premena prebieha živšie ako u dospelého človeka, z čoho logicky vyplýva, že malé deti majú vyššiu spotrebu vody. Dieťa vo veku 1– 2 rokov spotrebuje za deň okolo 1200– 1500 ml vody. Najlepšou a najzdravšou tekutinou je pre dojčatá materské mlieko, ale v období vyššieho výdaja telesných tekutín (napr. potenie sa v lete) treba ich množstvo dopĺňať aj dojčenskými vodami a pod.
Pramenité a dojčenské vody, tvoriace dve blízke kategórie balených vôd, pochádzajú z chránených podzemných zdrojov. Kvalita a čistota musia byť ich prirodzenou vlastnosťou na rozdiel od bežnej pitnej vody, ktorej kvalita sa môže po finálnej úprave zmeniť a líšiť od tej pôvodnej. Pramenitá a dojčenská voda musia byť pred balením prepravované len potrubím.
Ako „dojčenská voda“ je možné označiť minerálnu vodu, v ktorej nesmú byť prekročené stanovené najvyššie hodnoty minerálnych látok a stopových prvkov. Je to dôležité, pretože vnútorné orgány, medzi nimi aj obličky, ešte nie sú pred koncom prvého roka života dostatočne vyvinuté. Prebytočné minerály môžu byť preto vylúčené iba čiastočne.
Dojčenská voda vlastne akousi podkategóriou pramenitých vôd, pre ktorú platia ešte prísnejšie požiadavky. Obsah dusičnanov smie byť len 10 mg/l, u pramenitých 25, koncentrácia sodíka má medznú hodnotu 20 mg/l, pramenitá 100. Prísnejšie sú aj mikrobiologické ukazatele. Jej celková mineralizácia nesmie prekročiť 1000 mg/l. Ak je voda sýtená CO2, musí sa na etikete nachádzať upozornenie, že voda sa pre kojencov môže používať až po odstránení oxidu uhličitého varom.
Zdravotné zabezpečenie dojčenskej vody možno vykonávať iba ultrafiltráciou alebo UV - C žiarením. Práve preto, že je u nej zakázaná akákoľvek úprava meniaca jej zloženie, je dojčenská voda jediná balená voda, pri ktorej je zaručené pôvodné prírodné zloženie. Je preto vhodná nielen pre kojencov, ale aj pre všetky vekové kategórie.

Späť


 
 9.August 2009
Milovanie počas tehotenstva
Zabudnite na predsudky a mýty o tom, že by ste ohrozoval plod. Keď vašej partnerke lekár v priebehu tehotenstva sex nezakáže, nie je dôvod si milostné radovánky odoprieť.
Tehotenstvo samo o sebe ženskú túhu nijako neovplyvňuje, čo sa ale s rastúcim bruškom mení, sú sexuálne polohy. Buďte vnímavý k pocitom svojej partnerky a na chvíľu si odpusťte divoké sexuálne praktiky. Pri bežnom styku nemusíte mať obavy, plod je v delohe dobre chránený, má okolo seba plodový vak, plodovou vodu a deložné svaly. Z lekárskeho hľadiska je možné milovať sa až do pôrodu, pokiaľ je to obom príjemné. Pri prenášaní je najviac sex veľmi vhodný, pretože sperma obsahuje prostaglandin, ktorý zmäkčuje a pripravuje deložné hrdlo k zahájeniu pôrodnej činnosti. Milostný život v tehotenstve je veľmi individuálni, napriek tomu sa môžete na niektoré veci pripraviť dopredu:
Prvý trimester – toto obdobie je charakteristické pre tehotenské nevoľnosti. Ženy sa väčšinou necítia moc dobre a nie je divu, že o sex v tomto období príliš nejavia záujem. Pohlavní styk doporučujú lekári obmedziť v prípade bolestí, krvácania alebo pri hroziacom potrate
Druhý trimester – prostredné tri mesiace patria väčšinou k bezproblémovým, nevoľnosti i únava ustupujú a žena ešte nemá veliké bruško. V tomto období ženy prejavujú zvýšený záujem o sex a milovanie tiež viac prežívajú.
Tretí trimester – je v znamení výrazne sa zväčšujúceho brucha, čo znamená tiež zvýšenie hmotnosti a zníženie pohyblivosti. Teraz je treba nájsť k milovaniu vhodné polohy. Ideálne sú polohy na boku.

Späť


 
30.Apríl 2009
Kojenie ako antikoncepcia
Kojení patrí medzi prirodzené druhy antikoncepcie. Táto metóda antikoncepcie je spochybňovaná a nedoporučuje sa používať. Antikoncepčný účinok laktácie spočíva vo fyziologickej inhibícii ovulácie vysokou hladinou prolaktinu a útlmom gonadotropinov. Pre antikoncepčný účinok je rozhodujúci počet prisatí k prsníku.
U nás ženy prikladajú dieťa k prsu len 4 – 6 krát denne, pre antikoncepčný účinok je treba, aby žena kojila intenzívne minimálne 10 krát denne, z toho aspoň raz v noci. Táto metóda antikoncepcie sa viac využíva v tzv. treťom svete. Táto metóda je nespoľahlivá.

Späť



 
23.Apríl 2009
Antikoncepčné náplaste
Princíp antikoncepčných náplastí je navlas rovnaký ako princíp antikoncepčných tabletiek. Antikoncepčné náplaste obsahujú tiež estrogén a progestin. Jedná sa tiež o kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, kde hlavný antikoncepčný efekt zaisťuje estrogén, progestin je v nich preto, aby užívateľka mala pravidelnú menštruáciu. Rovnako ako sa tabletky užívajú 3 týždne, antikoncepčné náplaste sa lepia tiež 3 týždne a potom sa týždeň vynechá.
Antikoncepčné náplaste majú jednu nepochybnú výhodu: zaisťujú trvalú plynulú dodávku hormónov do organizmu. Ich hladina je viac stálejšia a nezávisí na každodennom pravidelnom užívaní tabletiek; preto sú vhodné pre ženy, ktoré s tým majú problémy. A keďže je zabudnutie tabletky najčastejšou príčinou zlyhania, sú náplaste, ktoré toto riziko z veľkej časti odstraňujú, veľmi spoľahlivé.
Antikoncepčné náplaste sú založené na rovnakom princípe ako kombinované antikoncepčné tabletky. Oproti tabletkám nezvyšujú riziko cievnych komplikácii a ich účinok nenarušuje užívanie antibiotík.
 
 

6. Apríl 2009
Čínský kalendár počatia
Čínsky kalendár počatia vytvoril a zverejnil jeden čínsky vedec v 13.storočí. V tabuľke sa jednoducho spojí stĺpec vek matky a riadok mesiac počatia. Kalendár ma byť na 99% spoľahlivý.
Ch = chlapec , D = dievča
 

Späť



  
tehotenstvo@snadno.eu

Späť




Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.